Oświetlenie w domu – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie mieszkania lub domu jest bardzo istotne, szczególnie jeżeli będziemy pracować w danym pokoju lub wykonywać jakieś inne ważne obowiązki życia codziennego. Projektując oświetlenie czy udając się do sklepu w celu zakupienia lampy bądź żarówki będziemy musieli zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które sprawią, że będziemy w pełni zadowoleni z dokonanego wyboru. Sprawdź sam, czy wiesz jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swojego domu.

Jakie parametry oświetlenia są istotne?

Wiele lamp dostępnych w sklepach budowlanych będzie posiadało możliwość wkręcenia żarówki, która nam pasuje, a inne mogą mieć wbudowane paski ledowe, które po zużyciu będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Jeżeli chcesz mieć lampę która posłuży przez długie lata warto będzie wybrać pierwszą opcję. Konieczne okaże się jednak wtedy dobranie odpowiadającej nam żarówki. Zobacz jakie parametry będą najważniejsze podczas dokonywania zakupu.

Liczba lumenów

W dawniej stosowanych żarówkach mieliśmy podaną moc określaną w watach. Obecnie jednak stosujemy znacznie oszczędniejsze żarówki, które będą miały nieco inne parametry. Podstawowym w tym przypadku będzie ilość emitowanych lumenów. W zależności od pomieszczenia warto będzie dobrać takie źródło światła, które sprawi, że przebywanie w danym miejscu stanie się komfortowe. Na przykład chcąc dobrać żarówkę do łazienki najlepiej będzie wybrać lampę emitującą od 300 do 500 lm na każdy metr kwadratowy pomieszczenia. Zaś chcąc oświetlić korytarz wybierz żarówkę o mocy oscylującej w okolicy 200lm na m². Pamiętaj także, iż zawsze możesz wybrać moc, która będzie bardziej dostosowana do twoich preferencji.

Barwa światła

Kolejnym parametrem określającym rodzaj strumienia światła będzie barwa światła. Jest ona mierzona w Kelwinach i określa czy żarówka świeci bardziej na żółty czy niebieski kolor. Ciepła barwa, czyli taka oscylująca w okolicy 2500 – 3500K nadaje się bardzo dobrze do pomieszczeń, gdzie będziemy odpoczywać po pracy, tak więc może być to na przykład salon. Jeśli zaś poszukujesz żarówki do pomieszczenia firmowego, czy innego gdzie będziesz wykonywał obowiązki to wybierz taką mającą 6000K. Ułatwi to skupienie się na pracy.

Dwa wyżej wspomniane parametry będą z pewnością najważniejszymi, które określają jakie światło będzie emitowała dana żarówka. Podczas zakupu warto spojrzeć również na to jaki gwint został zamontowany przy danym modelu, gdyż na rynku będziemy wyróżniać kilka podstawowych różniących się od siebie wymiarem oraz konstrukcją.

Czy warto kupować inteligentne żarówki?

Obecnie coraz więcej osób dąży do tego, aby wszystkie akcesoria znajdujące się w domu były jak najbardziej nowoczesne oraz było można nimi sterować przy użyciu smartfona lub pilota. Producenci żarówek również dostosowują się do tego typu trendów. Na myśl może przyjść jednak pytanie czy warto podążać za tego typu trendami. Żarówki z funkcją inteligentną zazwyczaj są dosyć dużo droższe, a aplikacje na smartfony mogą być jeszcze niedopracowane. Wówczas żarówki będą się rozłączać z telefonem, zaś sterowanie stanie się niemożliwe. Dlatego też jeśli naprawdę potrzebujesz żarówki z możliwością zmiany temperatury emitowanego światła czy chociażby jasności to jak najbardziej będzie to całkiem niezłe rozwiązanie. Lepiej będzie jednak zdecydować się na model z dodatkowym pilotem, który sprawdzi się znacznie lepiej.

string(3) "abc"