Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to jedno z ważniejszych miejsc w całym domu. Obecnie coraz częściej projektuje się je jako otwarte przestrzenie na salon. Jednak w wielu mieszkaniach i domach budowanych jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu kuchnie były osobnymi, zewnętrznymi pomieszczeniami. Jak zaprojektować taki rodzaj kuchni? I na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli czy pracach remontowych? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule. 

Zacznijmy od tego, że zupełnie inaczej projektuje się malutką kuchnię, będącą często aneksem kuchennym, a zupełnie inaczej duże, oddzielne pomieszczenie. Bez względu jednak na wielkość naszej kuchni powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawię, że nasza kuchnia będzie wygodna i funkcjonalna.

Blat w kuchni – ile go potrzebujesz? 

Należy pamiętać, że najważniejszym miejscem w każdej kuchni jest blat. Odpowiednia ilość blatu jest absolutnym must have, jeśli chodzi o wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Zbyt mała ilość blatu będzie powodować zdenerwowanie i frustrację podczas gotowania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nie gotujemy niemal wcale. Wtedy blat możemy ograniczyć do niezbędnego minimum. Jednak w zdecydowanej większości przypadków należy przyjąć, że to odpowiednia ilość blatu to co najmniej 1 metr. Jeśli mamy większe pomieszczenie to oczywiście większa ilość blatu również z pewnością będzie miała sens – 2-3 metry są jak najbardziej w porządku. 

Aby blatu było więcej możemy zabudować przestrzeń nad zmywarką czy parapetem. Będzie wyglądać to dobrze oraz zdecydowanie powiększy miejsce, które będziemy mogli wykorzystać do przygotowywania potraw.

Jakie sprzęty zmieścimy w naszej kuchni? 

Drugą kluczową z naszej perspektywy rzeczą jest odpowiedni dobór sprzętu. Należy pamiętać o tym, żeby nie oszczędzać przesadnie na lodówce, piekarniku czy kuchence. Jeśli dysponujemy kuchnią o powierzchni co najmniej 10 m2 warto rozważyć również zakup zmywarki. A w przypadku największych kuchni warto pomyśleć o zakupie osobnej zamrażarki, która odpowiednio wkomponowana będzie dobrze wyglądać i zdecydowanie zwiększy ilość miejsca, w której będziemy mogli wykorzystać przetrzymywanie żywności w ten sposób.

Meble zwykłe czy w zabudowie? 

Trzecia rzecz to kwestia zabudowy mebli. Meble w zabudowie kuchennej wyglądają zdecydowanie lepiej. Należy przy tym pamiętać, że na rynku mamy dostępny wiele rozwiązań, które będą eleganckie i funkcjonalne. Wyjątkiem są lodówki, których do zabudowy jest stosunkowo niewiele. W tym przypadku możemy zrezygnować z zabudowy i wkomponować lodówkę w nasze wnętrze w inny sposób. 

Wykorzystaj przestrzeń pod sufitem

Czwarta rzecz to kwestia wykorzystania przestrzeni bezpośrednio pod sufitem w naszej kuchni. Jeśli mamy małe pomieszczenie warto zakupić meble, które zajmą przestrzeń do samego sufitu. Wiszące szafki da się powiesić w taki sposób, żeby nie marnował się żaden centymetr przestrzeni. 

Dodatki? Jak najbardziej, ale bez przesady! 

I na sam koniec myślnik pamiętajmy o dodatkach, które w niewielkiej ilości i odpowiednio dobrane potrafią dodać stylu i charakteru do naszego wnętrza. Ostatnio coraz bardziej modne są dodatki w kolorze czarnym. Będą one dobrze pasować do większości kolorów frontów i farb.

string(3) "abc"