Remont okiem architekta wnętrz – na co zwrócić uwagę?

Remonty w naszych mieszkaniach wykonujemy średnio co kilka lat. Z punktu widzenia architekta bardzo ważne jest to, żeby odpowiednio je zaplanować. Nie ma bowiem nic gorszego niż nieprzemyślany remont, po wykonaniu którego jesteśmy niezadowoleni. Rolą architekta wnętrz jest takie zaplanowanie  pomieszczenia, żeby korzystanie z niego było wygodne, funkcjonalne i jednocześnie miłe dla oka. Jak osiągnąć taki efekt? Na co uważać jeszcze przed rozpoczęciem remontu? Na te i inne pytania Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Jak dobrze zaplanować remont? 

Każdy remont możemy podzielić na trzy główne etapy. Pierwszy z nich to prace przygotowawcze i planowanie wszystkiego. Drugi jest związany z realizacją remontu, a trzeci – z pracami wykończeniowymi, sprzątaniem i dekoracjami. 

Z punktu widzenia architekta wnętrz największe znaczenie ma pierwszy etap, podczas którego zaczynamy planować i przygotowywać wszystkie prace. W mojej ocenie właśnie od tego etapu zależy powodzenie całego remontu.

Co zrobić przed rozpoczęciem remontu? 

Przed rozpoczęciem prac remontowych powinniśmy zadać sobie pytanie, co chcemy nim uzyskać. Niekiedy wystarczy nam po prostu pomalowanie ścian i odświeżenie pomieszczenia, a niekiedy konieczne będzie gruntowne przemeblowanie czy nawet zmiana koncepcji pokoi. Może się bowiem okazać, że w związku z powiększeniem się rodziny naszą sypialnię zamienimy na pokój dziecięcy. W tym przypadku będzie to z pewnością gruntowny remont, który będzie wymagać dokładnego zaplanowania.

Kartka i długopis naszym przyjacielem 

Planując remont warto wziąć po prostu kartkę papieru i długopis, a następnie zaplanować dokładnie nasze pomieszczenie. Jeśli mamy z tym problem możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Konsultacja z architektem wnętrz lub oddanie mu całej pracy koncepcyjnej to z pewnością dobry pomysł. Inwestycja rzędu kilkuset złotych może nam szybko się zwrócić. Nie ma bowiem nic gorszego niż nieprzemyślane pracę, z których nie będziemy zadowoleni. Pamiętajmy, że remont wykonujemy raz na kilka lat, więc warto zrobić go jak najdokładniej i tak, żebyśmy byli z niego zadowoleni przez najbliższe lata.

O czym pamiętać przy planowaniu remontu? 

Pamiętajmy na etapie planowania, żeby przemyśleć nie tylko kolor ścian czy ułożenie mebli. Warto również zadbać o to, żeby w pomieszczeniu była odpowiednia liczba gniazdek czy innych przyłączy. Dzięki temu nie będziemy musieli później korzystać z przedłużaczy czy innych dodatkowych urządzeń których często możemy uniknąć, a które w innej sytuacji zajmują niepotrzebnie miejsce w naszych pomieszczeniach. Przemyślmy również, czy za kilka miesięcy nie będziemy potrzebowali dodatkowego źródła prądu. Weźmy również pod uwagę oświetlenie naszego wnętrza. Pamiętajmy, że nasze potrzeby wraz z biegiem czasu czy zmianą pory roku mogą się zmieniać.

Ustal zasady współpracy z firmą, która wykona remont 

Ostatnia porada jest szczególnie istotna dla osób, które remont zlecają w firmie budowlanej. Przygotujmy dla nich  dokładną i czytelną rozpiskę, co i w którym miejscu co ma zostać zrobione. Uniknie to później ewentualnych nieporozumień czy problemów. Tego typu rzeczy powinny znaleźć się w projekcie pomieszczenia, który przygotujemy samodzielnie lub z pomocą architekta wnętrz.

Jeśli masz pomysł na swoje wnętrze,  ale nie jesteś pewien czy  będzie sprawdzać się w praktyce albo dopiero Szukasz takiego pomysłu to koniecznie skontaktuj się ze mną. Napisz wiadomość mailową lub zadzwoń, a z chęcią omówię twoje wątpliwości.

string(3) "abc"