Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Przed Tobą gruntowny remont domu, mieszkania lub wybranych pomieszczeń? Masz jakiś pomysł na wykończenie wnętrza, ale zastanawiasz się, czy taki rozkład mebli i takie kolory sprawdzą się w praktyce? Bardzo dobrym krokiem w Twoim przypadku może być wejście we współpracę z projektantem wnętrz, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Co jednak istotne – wokół współpracy z architektami wnętrz narosło sporo mitów i w tym artykule postaramy się je rozwiać. 

Mit numer 1 – Zatrudnienie architekta wnętrz jest drogie i się nie opłaca

To jedno z najczęściej powtarzanych stwierdzeń, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Współpraca z architektem wnętrz wiąże się co prawda przeważnie z inwestycją rzędu kilku tysięcy złotych, jednak kwota ta bardzo szybko zwróci nam się z nawiązką. Wyobraźmy sobie, że sami projektujemy nasze pomieszczenia. Okazuje się, że: 

– w jednym miejscu nie wchodzi nam szafa i musimy ją przerobić

– w drugim miejscu zapomnieliśmy o danej rzeczy (np. o miejscu przechowywania rzeczy do prania)

– kolor farb w praktyce okazuje się nietrafiony i decydujemy się po krótkim czasie na zmianę kolorów i malowanie pokoju od nowa. 

Wszystkie przedstawione powyżej sytuacje wiążą się z dodatkowymi kosztami, czasem i nerwami. A można ich uniknąć profesjonalnie projektując pomieszczenia z pomocą architekta wnętrz. Teoretycznie zaoszczędziliśmy na starcie, jednak już w trakcie prac wykończeniowych dołożyliśmy taką samą kwotę na przeróbki, transport materiałów, a także straciliśmy czas i nerwy na wszystkie poprawki, które – jak dobrze wiemy – nie są przyjemnością. Tym samym początkowe oszczędności zostały już stracone. 

Mit numer 2 – Architekt wnętrz przedstawi dziwny projekt, który nam się nie spodoba (i będzie drogi w realizacji) 

To nieprawda. Współpraca z architektem wnętrz rozpoczyna się od zbadania Twoich potrzeb i oczekiwań. Dopiero na tej podstawie jest tworzony projekt. Jeśli zależy Ci na prostej kuchni, bez zbędnych dodatków i udziwnień – z pewnością tego typu projekt otrzymasz. Musisz tylko od samego początku dokładnie komunikować to, na czym Ci zależy. Podaj też bez obaw Twój budżet na remont, dzięki czemu architekt będzie w stanie zaproponować takie rozwiązanie, które za bardzo nie obciąży Twojego portfela. 

Pamiętaj, że architekci wnętrz siedzą w tej branży od środka, więc doskonale orientują się w aktualnych cenach i stawkach. Niewykluczone, że będą w stanie doradzić Ci, jaki produkt wybrać i gdzie go kupić, żeby zaoszczędzić nieco grosza. 

Mit numer 3 – Współpraca z architektem będzie się przeciągać, a cena pójdzie do góry 

Pewnie wyobrażasz sobie długie, wielogodzinne spotkania, dziesiątki maili i liczne telefony. 

To nie musi tak wyglądać! My korzystamy z aplikacji Archipanel, gdzie w jednym miejscu dostajesz gotowe projekty do akceptu i możesz od razu zgłaszać konkretne uwagi do przesłanych plików. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla obu stron współpracy, które pozwala zaoszczędzić masę czasu. Nie wierzysz i myślisz, że to tylko puste słowa? Skontaktuj się z nami i sprawdź sam, jak szybko może powstać projekt Twojego wnętrza!

string(3) "abc"